POMÁHÁME SRDCEM ...

Lucie Víchová

Lucie se narodila 28. 5. 1994 v Kyjově na jihu Moravy jako dítě s dětskou mozkovou obrnou. Od ranného dětství musela intenzivně rehabilitovat, ačkoliv to pro ni jako pro dítě bylo velmi bolestivé a limitující v běžných dětských aktivitách. Nicméně rodiče věřili, že se dříve či později Lucka postaví na nohy, a proto trpělivě i přes počáteční Lucčinu nevůli neztráceli chuť Lucku ke cvičení popohánět. Lucka měla to štěstí, že se díky této vytrvalosti a péči na nohy opravdu postavila a začala chodit, což mnohé děti se stejnou diagnózou bohužel nezvládnou. Není to však chůze bezvadná, nicméně pro Lucku tím nejdůležitějším na světě. Dětská mozková obrna však postihuje člověka komplexně, proto se Lucka nevyhnula několika operacím pro zkvalitnění svého života. I když po jedné z nich zůstala upoutaná na invalidním vozíku, netrvalo dlouho a na nohy se opět postavila. Avšak ochrnutí na polovině dívčina těla postihlo její možnost sebeobsluhy, neboť není vůbec schopna pohybovat s jednou rukou. Také řečové centrum je postiženo. Přesto všechno má Lucka ohromnou vůli, sílu a chuť do života. Doslova se poprala se školními léty, kde byla pro děti terčem posměchu a dokázala odmaturovat na střední škole ve zdravotním oboru. Toužila studovat vysokou školu tady v Ostravě. Po přijetí se ubytovala na koleji, avšak ta nebyla přizpůsobena zdravotním potřebám Lucie. Navíc její handicap se opět odrazil v socializaci s ostatními studenty, kdy byla spíše litována, nedoceňována a později i šikanována. Po roce školy zanechala. Požádala o bydlení v domě s pečovatelskou službou, čemuž bylo vyhověno v našem městském obvodě. To jí ulehčilo situaci zejména v získání zázemí a možnosti seberealizace. Opět úspěšně složila další přijímací zkoušky na vysokou školu, kterou nyní studuje. Ačkoliv bydlení v domě s pečovatelskou službou je dostačující, je prioritně upraveno potřebám seniorů a ne mladých lidí. Lucka by potřebovala upravit zejména koupelnu tak, aby i přes svůj handicap zvládala některé běžné domácí práce a svou sebeobsluhu, přitom by vybavení odpovídalo moderním standardům pro mladé lidi

Pokud se i vy rozhodnete Lucii  přispět na níže uvedený transparentní účet budeme velmi rádi!

Vámi stanovenou částku můžete poslat na transparentní účet číslo:  240222091/2010
Variabilní symbol sbírky: 042021

Pro platbu můžete využít tohoto QR kódu. qr_kod_pro_lucii

 


241969616_978558109375074_2991136820394818985_n.jpg

O nás

MY_I.png 

Jak v životě tak v podnikání nejde jen přijímat a nic nedat zpět.  "MY" jsme si osvojili od počátku našeho setkání. A protože MY a ne JÁ  má pro nás obrovský význam, chtěli jsme tomuto dát ten, ještě hlubší  a založili Nadační fond MY. Pomáhat je dobré a mělo by to být přirozené. Ale přeci jen ve větším počtu je pomáhat jednodušší. Do vzniku nadačního fondu za sebou máme několik charitativních akcí na kterých jsme se buďto už přímo osobně podíleli nebo je jen podpořili. Od školy v přírodě pro dětský domov Domeček, přes invalidní vozík na míru pro málého Patrika až po dnes už stovky kilogramů granulí pro zvířecí útulky.  A takhle chceme pokračovat dále...

Naše letošní Cesta za snem pro Danečka Müllera

Doplňte malému Danečkovi a jeho mamince jejich cestu za snem o lepším životě

Rok s rokem se sešel a my všichni z týmu My jsme Ostrava opět vyrážíme na svou tour, abychom pomohli dobré věci. Zase překonáme 2222 kilometrů za 111 hodin a jako každý rok, tak i letos tím pomůžeme konkrétnímu jedinci. Tentokrát se jedná o malého Danečka Müllera a jeho maminku, kterým se vybranými financemi pokusíme zjednodušit jejich složitou životní cestu…

Naše více než dva tisíce kilometrů dlouhá cyklojízda tentokrát pomůže dvouletému Danečkovi Müllerovi. Ten se narodil s vrozenou vadou, jakou je atrézie jícnu. To by ale nebyl zas až tak zásadní problém, operace i když riskantní dopadla totiž úspěšně. „Lékaři odvedli dobrou práci, ale bohužel důsledky operace na Danečkově malém tělíčku na sebe nenechaly dlouho čekat. Týden po operaci doktoři zjistili, že krvácel do mozkových komor. A právě tady začal náš příběh nabírat opravdový sešup. Následovala celková sepse organismu, která už jen umocnila nález na mozku a nakonec hydrocefalu se stala nedílnou součástí našeho života,“ říká na vysvětlenou Danova maminka.

Hydrocefalus znamená nadměrné hromadění mozkomíšního moku v mozkových komorách. Přebytečný mok totiž tlak na mozkovou tkáň a tím může dojít k poškození mozku s trvalými následky. Konečným řešením bylo zavedení VP shuntu, který má za úkol odvádět nahromaděný mozkomíšní mok z hlavy do břicha, který bude mít po zbytek života. „Než k tomuto mohlo dojít, musel Daneček absolvovat osm operací, a celkem šest z nich jich bylo jen hlavičky. Vše to celý půl rok a aby toho nebylo málo, tak nám po návratu domů diagnostikovali těžkou epilepsii a těžkou mozkovou obrnu v podobě centrální spastické kvadruparézy a axiální hypotonii,“ dodává na vysvětlenou matku.

Danečkovi proto velice pomáhají rehabilitace a terapie. Jeho maminka dělá všechno proto, aby mu jeho těžkou životní cestu zpříjemnila a posunula ho ve vývoji dále. Nicméně je to všechno velmi náročné a to jak časově, tak hlavně finančně. Správně zvolené pomůcky a metody dávají totiž Danovi velkou šanci se postavit na nohy.

Proto se i ten sebemenší příspěvek počítá…

Finanční dar proto můžete posílat na transparentní účet číslo: 240222091/2010 , VS: 012024 nebo můžete využít tento QR kód: 
Více k Danečkově příběhu nalaznete zde
daniček leták 2024